Jak nakarmić jerzyka?

Jerzyk zwyczajny (Apus apus) stanowi jeden z liczniejszych gatunków, których osierocone pisklęta trafiają do naszego ośrodka rehabilitacji ptaków dzikich.

Zwykle w sezonie lęgowym odchowujemy około 50 jerzyków. Ze względu na fakt, iż jerzyki są gniazdownikami i w pisklęta naturze są zależne od rodziców odchów piskląt wiąże się z koniecznością ręcznego karmienia piskląt minimum 5 razy dziennie, przy kilkudziesięciu ptakach w ośrodku jest to bardzo duże wyzwanie. Dobór diety przy tym odchowie jest kwestią niezwykle istotną w kontekście prawidłowego wzrostu i rozwoju piskląt.

Zobaczcie, jak nakarmić jerzyka:

Odchowane jerzyki, które opuszczają ośrodki rehabilitacji muszą być w dobrej kondycji, tak by podołać migracji, która wiąże się z lotem na dużych wysokościach (często 2000 m n.p.m.), do której przystąpią w niedługim czasie po opuszczeniu ośrodka.


Leczenie ptaków o ORPD w Bukwałdzie współfinansowane jest ze środków UE w ramach projektu „Symbiosis – ochrona ex-situ gatunków zagrożonych i edukacja ekologiczna w działalności polskich ośrodków rehabilitacji zwierząt – wzmocnienie potencjału sieci ośrodków na Warmii i Mazurach”

Zobacz podobne wpisy
Scroll to top
Skip to content