Ptasia Straż

Ptasia Straż to grupa przeszkolonych wolontariuszy, którzy biorą udział w interwencjach związanych z udzielaniem pomocy poszkodowanym ptakom na terenie pow. olsztyńskiego.

Możesz stać się częścią tej inicjatywy – przyłącz się do Ptasiej Straży.

INFORMACJE O PROJEKCIE

Ptasia Straż działa od roku 2017 na terenie powiatu olsztyńskiego. Obecnie w szeregach Ptasiej Straży jest prawie 60 wolontariuszy, z których około 40 stale współpracuje przy działalności interwencyjnej i edukacyjnej fundacji. Jest to innowacyjny projekt w skali całego kraju, który systematycznie rozwijamy.

Ptasia Straż to obywatelska, nowatorska inicjatywa sprawnej organizacji pierwszej pomocy dla poszkodowanych dzikich ptaków, włącznie z zapewnieniem transportu do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Ptaków. Jej fundamentem jest specjalistyczna grupa wolontariuszy przeszkolonych w interwencjach z dzikimi ptakami, wyposażonych w sprzęt niezbędny do przeprowadzenia podstawowych czynności w terenie (w tym pielęgnacyjnych).

Kluczowym elementem Ptasiej Straży poza wolontariuszami jest specjalnie zorganizowana w tym celu sieć aktywnych partnerów i interesariuszy Projektu takich jak: samorządy lokalne, publiczne służby powiadamiania, organizacje pozarządowe, straż pożarna, lekarze weterynarii, eksperci w zakresie biologii i ekologii, szkoły, i nie tylko. Dzięki współpracy w ramach sieci partnerów i interesariuszy, instytucje które już dziś stykają się z zapytaniami w sprawie dalszego postępowania odnośnie poszkodowanych ptaków, będą postępować zgodnie z wypracowaną ścieżkę przepływu informacji, bez zbędnej zwłoki przedłużającej udrękę i cierpienie zwierzęcia ale również i stres jego znalazcy/wybawcy.

Projekt, jako pilotażowy, kompleksowo obejmuje obszar powiatu olsztyńskiego i miasta Olsztyn (co nie wyklucza kontynuowania przez ORPD interwencji na pozostałej części Województwa). Doświadczenia zdobyte przy jego realizacji chcemy wykorzystać przy wdrażaniu rozwiązań i działaniach na większą skalę.

Istotnym wsparciem Ptasiej Straży jest jego młodzieżowy komponent, realizowany wspólnie z zaprzyjaźnionymi szkołami i organizacjami – Uskrzydlony wolontariat. Jego uczestnicy poznają zasady funkcjonowania Ptasiej Straży, włączają się w jej działania, propagują w swoich środowiskach wrażliwość na potrzeby zwierząt i możliwości niesienia im pomocy. W konsekwencji budują społeczeństwo obywatelskie.

Projekt uzyskał patronat Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie oraz Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

W każdym roku w sezonie lęgowym przyjmujemy do Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie kilkuset pacjentów, odbieramy kilkadziesiąt telefonów dziennie. Przez fakt, że jesteśmy całkowicie zaangażowani w leczenie i opiekę nad ptakami, które zostały nam powierzone, nie dysponujemy już ani czasem, ani środkami na przeprowadzanie interwencji. Stąd też pojawił się pomysł na założenie Ptasiej Straży i zebranie wokół tej inicjatywy ludzi, którzy po odpowiednim przeszkoleniu chcieliby pomagać w interwencjach związanych z pomocą dzikim ptakom.

Nad jeziorem Długim w Olsztynie, w trakcie spokojnego spaceru, dwie starsze panie „wchodzą” na rannego krogulca. Na szczęście nadchodzi młody człowiek gotowy, żeby go złapać. Dzwonią do znajomego lekarza weterynarii, na policję. Nikt nie wie co robić, odsyłają do Powiatowego Lekarza Weterynarii, do schroniska dla zwierząt, „ochrony środowiska”, w końcu ktoś poddaje pomysł zawiadomienia Dyżurnego Miasta, zgłoszenie trafia do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Ptaków w Bukwałdzie. Ośrodek jest oddalony od Olsztyna o 15 km. Telefon zwrotny do zgłaszających następuje od razu, jednak żeby do nich dotrzeć potrzebujemy minimum pół godziny, jeśli w danej chwili ktoś z nas jest w stanie natychmiast interweniować. Nie ma nikogo bliżej, kto mógłby szybciej pomóc młodemu mężczyźnie z szarpiącym się pod jego kurtką przerażonym drapieżnym ptakiem. Stworzenie jest ranne, i wystraszone – tak jak jego wybawcy. Zostawiamy naszych podopiecznych w Ośrodku i docieramy na miejsce najszybciej jak się da. A ptak cały czas czeka pod kurtką.

Podobnych przypadków w regionie, w skali roku są setki. Wiele z nich nie kończy się tak pozytywnie. W ciągu sześciu lat realizacji projektu Ptasi Ambulans zebraliśmy kilka tysięcy takich historii, również z udziałem dzieci, czy też często związanych z nagłymi zajściami, stanami krytycznymi, powodującymi stres i panikę. Niejednokrotnie musimy tłumaczyć ludziom, że nie jesteśmy w stanie przyjechać, bo mamy tylko jeden samochód, który właśnie interweniuje w drugim końcu województwa, kilometry od nich. Trudno wyjaśnić, że np. koło Kolna nie ma teraz NIKOGO, kto mógłby im pomóc, kiedy dla nich pomoc jest istotna właśnie w tym momencie. Są przekonani, że przecież KTOŚ to ogarnia, jest to CZYJŚ obowiązek, zadanie. W rzeczywistości niestety taki KTOŚ obecnie nie istnieje, a instytucje publiczne nie mają podstaw, żeby zająć się tematem. Przez lata pracy Ośrodka związali się jednak z nami ludzie, którzy, jako wrażliwi i zaangażowani, stykają się systematycznie z potrzebującymi pomocy zwierzętami. Wracają z kolejnymi przypadkami, bo wiedzą już jak i gdzie uzyskać pomoc. Postanowiliśmy zagospodarować potencjał społeczny reprezentowany przez takie osoby w sytuacji nieskuteczności, wręcz braku systemowych rozwiązań instytucjonalnych. Chcemy przerwać przedłużający się stan marnotrawienia energii ludzi zaangażowanych, powodujący narastanie frustracji i niejednokrotnie, w ostateczności, nawet zniechęcenie do działania i znieczulenie na problemy potrzebujących.

Zapraszamy wszystkich chętnych do przyłączenia się do ptasiej Straży. W naszej działania może włączyć się każdy, komu los ptaków nie jest obojętny. Aby zacząć swoją przygodę wypełnij formularz, który znajdziesz na stronie rekrutacji, po zapoznaniu się z Twoim zgłoszeniem odezwiemy się ze szczegółami.

Co zyskasz?

  • szkolenie z zakresu pierwszej pomocy, pielęgnacji ptaków dorosłych, podlotów, piskląt oraz z działania systemu informowania i interwencji Ptasiej Straży;
  • materiały edukacyjne i informacyjne;
  • opiekę merytoryczną;
  • udział w świetnej inicjatywie i poznania wspaniałych ludzi, którzy tak, jak Ty są zainteresowani ochroną przyrody;

wypełnij formularz

Znalazłaś/eś ptaka?

Skontaktuj się z Ptasią Strażą przez Dyżurnego Miasta Olsztyna (uwaga, pomoc tylko na terenie powiatu olsztyńskiego):

  • tel. (89) 52 28 112
  • kom. sms 603 777 858

Dowiedz się więcej – sprawdź, czy interwencja jest konieczna

W każdym roku, ptasi strażnicy przeprowadzają kilkaset interwencji, udzielając informacji osobom, które znalazły poszkodowane ptaki i przewożąc ptaki, które wymagają leczenia do Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie.

Ptasi Strażnicy są nieocenionym wsparciem dla działalności fundacji.

DZIAŁANIA W TERENIE

W przypadku kiedy interwencja nie jest konieczna, lub kiedy osoba zgłaszająca sama jest w stanie zabezpieczyć ptaka i przewieźć go do ośrodka w Bukwałdzie, działalność strażników ogranicza się do konsultacji telefonicznej.

W sytuacjach, w których potrzebna jest pomoc specjalistyczna, strażnicy jadą na miejsce zdarzenia (pamiętajmy o tym, że nie zawsze możliwe jest to od razu po zgłoszeniu – strażnicy, to wolontariusze, którzy działają w swoim czasie wolnym, tak więc nie zawsze ktoś jest dostępny). Na miejscu strażnicy zajmują się poszkodowanym ptakiem, udzielając mu pierwszej pomocy i przygotowując go do transportu, następnie przewożą ptaka do ORPD w Bukwałdzie.

Strażnicy towarzyszą ptakom także na końcu okresu ich leczenia i biorą udział w wypuszczeniach wyleczonych ptaków na wolność.

 

(fot. Przemek / Ptasia Straż)

SZKOLENIA DLA PTASIEJ STRAŻY

Ptasi Strażnicy przechodzą kompleksowe szkolenie, które przygotowuje ich do sprawnego i bezpiecznego przeprowadzania interwencji związanych z udzielaniem pomocy poszkodowanym ptakom.

Program szkolenia obejmuje zagadnienia takie, jak rozpoznawanie i biologia wybranych gatunków ptaków zamieszkujących region Warmii i Mazur, pierwsza pomoc i transport pacjentów, podstawy anatomii i fizjologii ptaków, etyczne i prawne aspekty działalności Ptasiej Straży.

przejdź do strony szkolenia

 

SPOTKANIA INTEGRACYJNE

Regularnie organizujemy spotkania integracyjne, na których Ptasi Strażnicy mogą lepiej się poznać i wymienić się doświadczeniami.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

 

 

Przyłącz się do Ptasiej Straży

Jeżeli los ptaków nie jest Ci obojętny, możesz włączyć się w nasze działania.

Aktualności

Nie zabieraj podlotów

Jeżeli spotkasz na swojej drodze młodego ptaka, który nieudolnie podskakuje lub podlatuje, prawdopodobnie jest to podlot, który właśnie uczy się samodzielności poza gniazdem, co jest dla niego sytuacją normalną. Nie zabieraj go spod opieki rodziców, którzy w tym okresie dbają o jego bezpieczeństwo i go dokarmiają! Podloty, jeżeli nie są ranne lub zagrożone, np. atakiem drapieżnika, nie potrzebują Twojej pomocy.

Przygotowanie ptaka do transportu

Przygotowanie transportera – pudełka, pojemnika, w którym będziesz transportować ptaka jest bardzo ważne. Od tego zależy, czy ptak bezpiecznie, w sposób nie pogłębiający jego stresu, dotrze do ośrodka rehabilitacji. W tym wpisie znajdziesz wskazówki dotyczące tego, jak przygotować transporter oraz jakie warunki zapewnić poszkodowanemu ptakowi na czas podróży.

Uskrzydlony Wolontariat – bezpłatne warsztaty dla nauczycieli

Zapraszamy zainteresowanych tematyką nauczycieli z przedszkoli szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych do udziału w bezpłatnych warsztatach pt. „Uskrzydlony wolontariat” (numer kursu: IV-28) . Szkolenie odbędzie się 20 listopada w godz. 15:00 – 17.15 w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie, ul. Głowackiego 17, sala 105/106.

Ptasia Straż powstała przy wsparciu: