Ptasia Straż

Ptasia Straż to grupa przeszkolonych wolontariuszy, którzy biorą udział w interwencjach związanych z udzielaniem pomocy poszkodowanym ptakom na terenie pow. olsztyńskiego.

Możesz stać się częścią tej inicjatywy – przyłącz się do Ptasiej Straży.

INFORMACJE O PROJEKCIE

Ptasia Straż działa od roku 2017 na terenie powiatu olsztyńskiego. Obecnie w szeregach Ptasiej Straży jest prawie 60 wolontariuszy, z których około 40 stale współpracuje przy działalności interwencyjnej i edukacyjnej fundacji. Jest to innowacyjny projekt w skali całego kraju, który systematycznie rozwijamy.

Znalazłaś/eś ptaka?

Skontaktuj się z Ptasią Strażą przez Dyżurnego Miasta Olsztyna (uwaga, pomoc tylko na terenie powiatu olsztyńskiego):

  • tel. (89) 52 28 112
  • kom. sms 603 777 858

Dowiedz się więcej – sprawdź, czy interwencja jest konieczna

W każdym roku, ptasi strażnicy przeprowadzają kilkaset interwencji, udzielając informacji osobom, które znalazły poszkodowane ptaki i przewożąc ptaki, które wymagają leczenia do Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie.

Ptasi Strażnicy są nieocenionym wsparciem dla działalności fundacji.

DZIAŁANIA W TERENIE

W przypadku kiedy interwencja nie jest konieczna, lub kiedy osoba zgłaszająca sama jest w stanie zabezpieczyć ptaka i przewieźć go do ośrodka w Bukwałdzie, działalność strażników ogranicza się do konsultacji telefonicznej.

W sytuacjach, w których potrzebna jest pomoc specjalistyczna, strażnicy jadą na miejsce zdarzenia (pamiętajmy o tym, że nie zawsze możliwe jest to od razu po zgłoszeniu – strażnicy, to wolontariusze, którzy działają w swoim czasie wolnym, tak więc nie zawsze ktoś jest dostępny). Na miejscu strażnicy zajmują się poszkodowanym ptakiem, udzielając mu pierwszej pomocy i przygotowując go do transportu, następnie przewożą ptaka do ORPD w Bukwałdzie.

Strażnicy towarzyszą ptakom także na końcu okresu ich leczenia i biorą udział w wypuszczeniach wyleczonych ptaków na wolność.

 

(fot. Przemek / Ptasia Straż)

SZKOLENIA DLA PTASIEJ STRAŻY

Ptasi Strażnicy przechodzą kompleksowe szkolenie, które przygotowuje ich do sprawnego i bezpiecznego przeprowadzania interwencji związanych z udzielaniem pomocy poszkodowanym ptakom.

Program szkolenia obejmuje zagadnienia takie, jak rozpoznawanie i biologia wybranych gatunków ptaków zamieszkujących region Warmii i Mazur, pierwsza pomoc i transport pacjentów, podstawy anatomii i fizjologii ptaków, etyczne i prawne aspekty działalności Ptasiej Straży.

przejdź do strony szkolenia

 

SPOTKANIA INTEGRACYJNE

Regularnie organizujemy spotkania integracyjne, na których Ptasi Strażnicy mogą lepiej się poznać i wymienić się doświadczeniami.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

 

 

Przyłącz się do Ptasiej Straży

Jeżeli los ptaków nie jest Ci obojętny, możesz włączyć się w nasze działania.

Aktualności

Nie zabieraj podlotów

Jeżeli spotkasz na swojej drodze młodego ptaka, który nieudolnie podskakuje lub podlatuje, prawdopodobnie jest to podlot, który właśnie uczy się samodzielności poza gniazdem, co jest dla niego sytuacją normalną. Nie zabieraj go spod opieki rodziców, którzy w tym okresie dbają o jego bezpieczeństwo i go dokarmiają! Podloty, jeżeli nie są ranne lub zagrożone, np. atakiem drapieżnika, nie potrzebują Twojej pomocy.

Przygotowanie ptaka do transportu

Przygotowanie transportera – pudełka, pojemnika, w którym będziesz transportować ptaka jest bardzo ważne. Od tego zależy, czy ptak bezpiecznie, w sposób nie pogłębiający jego stresu, dotrze do ośrodka rehabilitacji. W tym wpisie znajdziesz wskazówki dotyczące tego, jak przygotować transporter oraz jakie warunki zapewnić poszkodowanemu ptakowi na czas podróży.

Uskrzydlony Wolontariat – bezpłatne warsztaty dla nauczycieli

Zapraszamy zainteresowanych tematyką nauczycieli z przedszkoli szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych do udziału w bezpłatnych warsztatach pt. „Uskrzydlony wolontariat” (numer kursu: IV-28) . Szkolenie odbędzie się 20 listopada w godz. 15:00 – 17.15 w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie, ul. Głowackiego 17, sala 105/106.

Ptasia Straż powstała przy wsparciu: