Niepełnosprawne puszczyki pomagają w odchowie młodych

Niepełnosprawne puszczyki, które mieszkają w naszym azylu każdej wiosny mają bardzo ważną misję – pomagają osieroconym młodym puszczykom w socjalizacji i nauce samodzielności przed opuszczeniem ośrodka.

Takie oto sowie maluchy możecie spotkać w naszym ośrodku. Młode sowy socjalizują się razem z dorosłymi niepełnosprawnymi puszczykami, które na stałe mieszkają w azylu. Maluchy pomału się usamodzielniają i przygotowują się do tego, by w przyszłości opuścić ośrodek.

Pamiętajcie, aby nie zabierać z naturalnego środowiska małych sów. Często zdarza się, że gdy spotykamy takiego malucha na naszej drodze, myślimy sobie, że jest taki biedny, nieporadny i uroczy, i że musimy go uratować. Nic bardziej mylnego. Małe sowy, podloty przebywają poza dziuplą, bo przygotowują się do samodzielnego życia. Ich rodzice cały czas są w pobliżu i opiekują się nimi.  Jeżeli, więc maluchowi nic nie zagraża, nie znajduje się on w miejscu niebezpiecznym, nie ma widocznych ran, zostawcie go w naturalnym środowisku, nie róbcie mu krzywdy wywożąc go w nieznane miejsce i pozbawiając opieki rodziców.


Leczenie ptaków o ORPD w Bukwałdzie współfinansowane jest ze środków UE w ramach projektu „Symbiosis – ochrona ex-situ gatunków zagrożonych i edukacja ekologiczna w działalności polskich ośrodków rehabilitacji zwierząt – wzmocnienie potencjału sieci ośrodków na Warmii i Mazurach”

Zobacz podobne wpisy
Scroll to top
Skip to content