Podsumowanie roku 2020 w ORPD w Bukwałdzie

Rok dobiega końca, czas na podsumowanie.

Leczenie ptaków w ORPD w Bukwałdzie

Był to intensywny rok, jak w każdym kolejnym roku przyjęliśmy do ośrodka więcej pacjentów, niż w roku poprzednim.

W roku 2020 do ORPD w Bukwałdzie trafiło 908 ptaków z 83 różnych gatunków. Jak co roku najliczniej wśród naszych pacjentów pojawiają się ptaki z następujących gatunków:

  • Gołąb miejski (Columba livia f. urbana) – 144
  • Jerzyk (Apus apus) – 106
  • Bocian biały (Ciconia ciconia) – 69
  • Jaskółka oknówka (Delichon urbicum) – 35

482 ptaki po zakończonym leczeniu wróciły na wolność.

Azyl

Poza leczeniem ptaków opiekujemy się również ptakami, które ze względu na swoją niepełnosprawność nie mogą wrócić na wolność. Obecnie mamy pod opieką około 100 niepełnosprawnych ptaków z ponad 20 różnych gatunków. Ptaki mają zapewnione odpowiednie warunki, pokarm oraz opiekę.

W roku 2020 przybyło 66 nowych azylantów, głównie gołębie i bociany.

Rozbudowa ośrodka

W roku 2020 zbudowaliśmy i wyposażyliśmy odchowalnię dla piskląt, wolierę rehabilitacyjną dla małych ptaków śpiewających oraz magazyn karmy. W bieżącym roku czeka nas remont budynku i szpitala i wolier rehabilitacyjnych.

Wsparcie dla innych ośrodków w regionie

W ramach projektu Symbiosis wsparliśmy 6 ośrodków rehabilitacji (Jerzwałd, Krutyń, Nowe Monasterzesko, Napromek, Dębiny). Zakupiliśmy ważny dla działalności ośrodków, ponadto finansujemy opiekę lekarsko-weterynaryjną w tych ośrodkach.


Działanie Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie finansowane jest w ramach projektu „Symbiosis – ochrona ex-situ gatunków zagrożonych i edukacja ekologiczna w działalności polskich ośrodków rehabilitacji zwierząt – wzmocnienie potencjału sieci ośrodków na Warmii i Mazurach”.

Zobacz podobne wpisy
Scroll to top
Skip to content