Poznaj nasz ośrodek: specjalistyczna lecznica dla dzikich ptaków

W ramach realizacji projektu „Symbiosis – ochrona ex-situ gatunków zagrożonych i edukacja ekologiczna w działalności polskich ośrodków rehabilitacji zwierząt – wzmocnienie potencjału sieci ośrodków na Warmii i Mazurach” zbudowaliśmy i wyposażyliśmy specjalistyczną lecznicę dla dzikich ptaków. Jest to jedyna tego typu placówka w naszym regionie.

Poszkodowane ptaki przywożone są przez wolontariuszy Ptasiej Straży oraz osoby, które je znalazły. W pierwszej kolejności trafiają do właśnie do ptasiej lecznicy. Tutaj ptaki są badane i pozostają w pierwszej fazie pobytu w naszym ośrodku, gdzie odbywa się diagnostyka i niezbędne zabiegi.

Lecznica jest profesjonalnie wyposażona – w budynku znajduje się sala operacyjna oraz sala do wykonywania zdjęć RTG. Dzięki temu na miejscu można wykonać badania diagnostyczne oraz wszystkie konieczne zabiegi.

Po określeniu metody leczenia / zabiegach większe ptaki trafiają do budynku Ptasiego Szpitala, gdzie mają ciszę i spokój, tak by bez kontaktu częstego z człowiekiem mogły dochodzić spokojnie do siebie.

Kolejnym etapem jest przeniesienie do wolier rehabilitacyjnych, w których ptaki mogą nabrać sił, rozlatać się i wzmocnić przed wypuszczeniem.


Leczenie ptaków o ORPD w Bukwałdzie współfinansowane jest ze środków UE w ramach projektu „Symbiosis – ochrona ex-situ gatunków zagrożonych i edukacja ekologiczna w działalności polskich ośrodków rehabilitacji zwierząt – wzmocnienie potencjału sieci ośrodków na Warmii i Mazurach”

Zobacz podobne wpisy
Scroll to top
Skip to content