Poznajmy bliżej jerzyki

Dziś obchodzimy dzień Jerzyka (Apus apus). Jest to niezwykły gatunek ptaków, który zaskakuje przy bliższym poznaniu – jest to najszybciej latający ptak, który prawie całe życie spędza w powietrzu.

Dla nas ten gatunek jest wyjątkowy, bo jerzyk zwyczajny stanowi jeden z liczniejszych gatunków, których osierocone pisklęta trafiają do naszego ośrodka rehabilitacji ptaków dzikich. Zwykle w sezonie lęgowym odchowujemy około 50 jerzyków. Ze względu na fakt, iż jerzyki są gniazdownikami i w pisklęta naturze są zależne od rodziców odchów piskląt wiąże się z koniecznością ręcznego karmienia piskląt minimum 5 razy dziennie. Dobór diety przy tym odchowie jest kwestią niezwykle istotną w kontekście prawidłowego wzrostu i rozwoju piskląt.

Uwielbiamy patrzeć, jak rosną i jak po zakończonym odchowie odlatują. Zaskakujące, że staja się mistrzami lotu już od pierwszego machnięcia skrzydłami.


Leczenie ptaków o ORPD w Bukwałdzie współfinansowane jest ze środków UE w ramach projektu „Symbiosis – ochrona ex-situ gatunków zagrożonych i edukacja ekologiczna w działalności polskich ośrodków rehabilitacji zwierząt – wzmocnienie potencjału sieci ośrodków na Warmii i Mazurach”

Zobacz podobne wpisy
Scroll to top
Skip to content