Co to jest Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Dzikich?

Na grudzień tego roku planowana jest premiera realizowanego przez nas filmu dokumentalnego o ośrodkach rehabilitacji zwierząt dzikich na Warmii i Mazurach pod tytułem „W Poszukiwaniu Symbiozy”. Zanim będziemy mogli obejrzeć film chcemy Wam przybliżyć zagadnienia związane z działalnością ośrodków rehabilitacji zwierząt. W tym wpisie powiemy sobie trochę na temat tego, czym w ogóle jest Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Dzikich.

Co to jest Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Dzikich?

Ośrodek rehabilitacji zwierząt – placówka przeznaczona do leczenia i rehabilitacji zwierząt dziko występujących, które wymagają okresowej opieki człowieka w celu przywrócenia ich do środowiska przyrodniczego. Z zasady w ośrodkach tych Ośrodki Rehabilitacji Zwierząt Dzikich działają na mocy ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004, art. 5 pkt 13.

Są to miejsca, w których dzikie zwierzęta, które okresowo wymagają opieki człowieka są poddawane leczeniu i  rehabilitacji, a następnie (jeżeli ich stan na to pozwala) wypuszczane na wolność. Miejsca te są przystosowane tak, by warunki przebywania zwierząt odpowiadały ich potrzebom biologicznym.

Ośrodki Rehabilitacji powstają na podstawie zezwolenia wydawanego przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska  – na stronie GDOŚ można znaleźć listę wszystkich powstałych w Polsce ośrodków rehabilitacji zwierząt dzikich.

Gdzie można znaleźć aktualną listę ośrodków rehabilitacji?

Mapa ośrodków rehabilitacji na Warmii i Mazurach

W ramach wsparcia dla ośrodków z Warmii i Mazur Fundacja Albatros od roku 2017 realizuje projekt Symbiosis finansowany ze środków UE. W ramach projektu ośrodki, które włączyły się w działania Symbiosis zostały doposażone i uzyskały dofinansowanie opieki weterynaryjnej. Działania te mają prowadzić do poprawienia skuteczności leczenia i zwiększenia liczby zwierząt przywracanych naturze.

Zobacz podobne wpisy
Scroll to top
Skip to content