II Międzynarodowa Konferencja nt. Działalności Ośrodków Rehabilitacji Zwierząt Dzikich w Polsce
19-20 czerwca 2012
Wydział Humianistyczny UWM, Olsztyn
II Konferencja SYMBIOSIS – 2012
W dniach 19-20.06.2012 odbyła się II Międzynarodowa Konferencja poświęcona Ośrodkom Rehabilitacji Dzikich Zwierząt. Konferencja, realizowana w ramach projektu SYMBIOSIS, stała się unikatowym w skali kraju wydarzeniem, podczas którego spotkali się się m.in. naukowcy, osoby prowadzące ośrodki rehabilitacji zwierząt oraz zainteresowani ich tworzeniem, przedstawiciele samorządów i administracji publicznej, lekarze weterynarii, przedstawiciele organizacji pozarządowych związanych z ochroną zwierząt i ekologią, ornitolodzy, pracownicy laboratoriów weterynaryjnych, studenci oraz pracownicy wydziałów medycyny weterynaryjnej, biologii i ochrony środowiska.
Na konferencji poruszano zagadnienia związane z tworzeniem, organizowaniem, funkcjonowaniem oraz rolą Ośrodków Rehabilitacji Dzikich Zwierząt. Do najważniejszych poruszanych tematów należały kwestie dotyczące regulacji prawnych, kompetencji i sposobu finansowania działalności ośrodków oraz procedur i niezbędnej standaryzacji, w tym infrastrukturalnej. Zagraniczni goście wydarzenia zaprezentowali kierunki edukacji ekologicznej oraz możliwości ich wdrożenia w Polsce.
Spośród gości zagranicznych byli przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Estonii Pan Madis Leivits (Estonian Found for Nature) oraz Kadri Veski, Włoch – Pan Gianluca Bedini (CRUMA) oraz Belgii – Pan Claude Velter (Wildlife Rescue Centre Ostend). Przedstawiali prowadzone przez siebie ośrodki oraz opowiadali o podstawach prawnych prowadzenia takich miejsc, sposobach ich finansowania i zarządzaniu oraz organizacji.
W trakcie dwudniowych obrad, w których wzięło udział 132 osoby, powstał zespół, którego celem jest praca nad utworzeniem Minimalnego Standardu dla Ośrodków Rehabilitacji w Polsce.
Założenia konferencji
II Międzynarodowa Konferencja „Ośrodki Rehabilitacji Zwierząt Dzikich” jest realizowana w ramach europejskiego Projektu Symbiosis. Projekt ten ma na celu wypracowanie nowoczesnych rozwiązań dla edukacji ekologicznej w Polsce opartych na działalności ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt (ORZ). Jego istotną składową jest sieć ośrodków rehabilitacji zwierząt (SOR) – pionierskie na skalę naszego kraju rozwiązanie zaproponowane przez Fundację Albatros – którego celem jest zwiększenie efektywności działania poszczególnych placówek poprzez system współpracy i jednolity program działania oraz finansowania.
I Międzynarodowa Konferencja „Ośrodek rehabilitacji zwierząt nowoczesnym narzędziem edukacji”, która odbyła się w dniach 25-26 listopada 2011 w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, okazała się wielkim sukcesem i bezprecedensowym krokiem milowym w rozwoju współpracy ośrodków rehabilitacji zwierząt w Polsce i ich współdziałania z instytucjami partnerskimi. Inicjatywa ta przyniosła wiele inspiracji i pomysłów oraz zaowocowała powstaniem czterech grup roboczych zajmujących się problemami funkcjonowania ośrodków rehabilitacji zwierząt na wielu płaszczyznach. Stała się również bardzo ważnym wydarzeniem w rozwoju SOR i nawiązaniu społecznego dialogu na temat innowacyjnych kierunków edukacji ekologicznej w Polsce.
Konferencja zorganizowana została przez Fundację Albatros oraz Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Olsztynie, Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie, Mecenat Publiczno-Prywatny pod patronatem Ministerstwa Środowiska, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Prezydenta Miasta Olsztyn, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie, Ambasady Stanów Zjednoczonych, Głównego Inspektoratu Weterynarii.
Cele II Konferencji SYMBIOSIS – 2012
Cele konferencji
Do strategicznych celów Konferencji należą m.in. przedstawienie wypracowanych rozwiązań i propozycji dla Ośrodków Rehabilitacji Zwierząt, stworzenie konsorcjum naukowego dla realizacji projektów badawczych, a także opracowanie i wdrożenie nowoczesnych narzędzi edukacji w oparciu o funkcjonowanie ORZ w Polsce oraz wypracowanie i wdrożenie rozwiązań dla ORZ, opracowanych przez grupy robocze.
Cele krótkookresowe konferencji
- Podsumowanie dotychczasowych efektów pracy grup roboczych w celu opracowania rozwiązań związanych z funkcjonowaniem ORZ w Polsce
- Przedstawienie wypracowanych rozwiązań i propozycji dla ORZ
- Budowa konsorcjum naukowego dedykowanego realizacji projektów badawczych, związanych z działalnością ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt.
Cele długoterminowe konferencji
- Opracowanie i wdrożenie nowoczesnych narzędzi edukacji w oparciu o funkcjonowanie ORZ w Polsce.
- Kampania informacyjna dotycząca działalności ORZ w Polsce
- Wypracowanie i wdrożenie rozwiązań dla ORZ powstałych w wyniku prac grup roboczych:
I. Grupa ds. naukowych (wykorzystanie potencjału ORZ do badań naukowych)
II. Grupa ds. zootechnicznych (wypracowanie standardów technicznych dla ORZ w Polsce, dających możliwość skutecznej rehabilitacji zwierząt i edukacji)
III. Grupa ds. edukacji i promocji (wypracowanie systemu i narzędzi edukacyjnych w oparciu o potencjał ORZ)
IV. Grupa ds. finansowania i rozwiązań prawnych dla sieci (opracowanie rozwiązań systemowych i wieloletniego planu pozyskiwania funduszy dla SOR)
Prelegenci II Konferencji SYMBIOSIS – 2012
kolejność, wg, kolejności prelekcji
Edward E. Clark – Wildlife Center of Virgnia, USA
Gianluca Bedini – Centro Recupero Uccelli Marini e Aquatici, Włochy
Claude Velter – Wildlife Rescue Centre Ostend, Belgia
Dominique Crickboom, Robert Thain – Union Française des Centres de Sauvegarde de la faune sauvage (UFCS), Francja
Materiały do pobrania – SYMBIOSIS 2012
materiały w przygotowaniu