Dzień Gołębia

9 kwietnia obchodzimy na całym świecie Dzień Gołębia. Gołąb miejski jest gatunkiem, który ze względu na liczne zasiedlanie miast i swoją bliskość do człowieka trafia do nas najczęściej.

W roku 2020 na 910 przyjęte do ośrodka ptaki, 144 stanowiły gołębie miejskie.

Naukowcy twierdzą, że gołębie to pierwsze udomowione przez człowieka ptaki – są przedstawiane na egipskich malowidłach sprzed 3 tys. – to wtedy zawiązała się ich bliska relacja z człowiekiem.

Począwszy od tamtych czasów gołębie były hodowane i stopniowo zaczęto wykorzystywać ich niezwykłą orientację w terenie do rozwijania usług pocztowych. Gołąb wypuszczony daleko od swojego gniazda zawsze znajdzie drogę do domu – umie idealnie określić swoje położenie i kierunek lotu. W kulturze gołębie to symbol pokoju, wolności.

Obecnie, gołębie to nasi najbliżsi ptasi sąsiedzi w miastach. Niestety za względu na ich liczebność i pozostawiane na parapetach i gzymsach odchody u wielu osób nie cieszą się dobrą opinią.

Warto przyjrzeć się bliżej tym niezwykłym ptakom i zastanowić się, dlaczego jedne gatunki faworyzujemy, a inne uważamy za zbędę – przecież każdy z nas chce żyć i szuka miejsca do swojej egzystencji, nauczmy się egzystować razem.

W dniu gołębia pamiętajmy o najważniejszej rzeczy – nie dokarmiajmy gołębi, ani żadnych ptaków chlebem, który bardzo im szkodzi i jest przyczyną wielu chorób.

Dokarmianie zimą jest oczywiście zasadne, bo brak jest wtedy pokarmu roślinnego i gołębie żywią się odpadkami, ale dokarmianie mądre – należy dokarmiać tym, co jest dla gołębi zdrowe zboża i nasiona, grube kasze, ryż, groch, kukurydza lub płatki owsiane, jako specjał można wysypać łuskany słonecznik, za którym przepadają.


Leczenie ptaków o ORPD w Bukwałdzie współfinansowane jest ze środków UE w ramach projektu „Symbiosis – ochrona ex-situ gatunków zagrożonych i edukacja ekologiczna w działalności polskich ośrodków rehabilitacji zwierząt – wzmocnienie potencjału sieci ośrodków na Warmii i Mazurach”

Zobacz podobne wpisy
Scroll to top
Skip to content