Dzień ptaków wędrownych – co z tymi, które nie mogą już migrować?

Przy okazji Międzynarodowego Dnia Ptaków Wędrownych myślimy oczywiście o wszystkich ptakach, które ze względu na swoją niepełnosprawność nie mogą już migrować wspólnie ze swoimi pobratymcami. Zostają na zimę w naszym azylu i tutaj w swoim nowym, często międzygatunkowym stadzie przeczekują ten czas, kiedy ich kuzyni na wolności przemierzają setki kilometrów na swoje zimowiska. Co czują nasi azylanci, tego nie wiemy, ale staramy się zapewnić im jak najlepszą opiekę tu na miejscu.

W Wikipedii możemy przeczytać, że Światowy Dzień Ptaków Wędrownych (ang. World Migratory Bird Day, WMBD) – święto obchodzone corocznie od 2006 na arenie międzynarodowej w 2. weekend maja, ustanowione przez Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) w ramach porozumienia o ochronie afrykańsko-euroazjatyckich wędrownych ptaków wodnych (ang. African-Eurasian Waterbird Agreement, AEWA) i konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt (ang. Convention on Migratory Species, CMS)”


Leczenie ptaków o ORPD w Bukwałdzie współfinansowane jest ze środków UE w ramach projektu „Symbiosis – ochrona ex-situ gatunków zagrożonych i edukacja ekologiczna w działalności polskich ośrodków rehabilitacji zwierząt – wzmocnienie potencjału sieci ośrodków na Warmii i Mazurach”

Zobacz podobne wpisy
Scroll to top
Skip to content