Zajęcia dla szkoł podstawowych

oferta edukacyjna dla dzieci i młodzieży

Zapraszamy do Ptasiej Akademii – wyjątkowego miejsca, w którym nauczycielami stają się zwierzęta


Każde nasze spotkanie to nie tylko fascynująca przygoda i praktyczne doświadczenie, ale też solidna dawka wiedzy zgodna z podstawą programową.

Wiemy, że najłatwiej jest uczyć się przez zabawę, dlatego nasze lekcje urozmaicamy grami, warsztatami plastycznymi, kulinarnymi, a nawet elementami improwizacji teatralnej!

Inspirujemy, bawimy się i uczymy empatii wobec przyrody. Wszystko to w otoczeniu przyrody i w towarzystwie niepełnosprawnych ptaków, które zamieszkują Ptasią Akademię i stają się naszymi nauczycielami.

Cennik:

  • zajęcia: 50/60zł / osoba – w zależności od długości zajęć
  • ognisko: 100zł / grupa (opcjonalnie)

Wybierz scenariusz dla swojej grupy

Na nasze zajęcia zapraszamy wszystkich uczniów szkoły podstawowej – od pierwszaków po ósmoklasistów. Poziom zaawansowania dostosowujemy do wieku uczestników, wybierzcie więc dowolny scenariusz.

Jest jednak kilka warsztatów, które przygotowaliśmy specjalnie z myślą o starszych klasach – warsztaty 16-19 (oznaczone gwiazdką) są dedykowane tylko dla klas 4-8.

 

  1. Ptasia pierwsza pomoc
  2. Kto mieszka w lesie?
  3. Czy to sroka, czy to szpak, kto odpowie – jaki to ptak?
  4. Ptasia stołówka
  5. Akademia Pszczółki Mai
  6. Czy świat byłby lepszy bez komarów?
  7. Idziemy na jagody
  8. Jak to jest być ptakiem?
  9. Dlaczego wiewiórka nie jest ubrana w piórka?
  10. Panie bocianie, co pan zjada na śniadanie?
  11. Wiosna, wiosna ach to ty!
  12. Wszystkie dobre dzieci segregują śmieci
  13. Dzika kuchnia
  14. Mali detektywi
  15. Jak przyroda przygotowuje się do zimy?
  16. Raz na wodzie, raz pod wodą – fascynujący świat jezior*
  17. Przystosowanie ptaków do lotu*
  18. Co tak na prawdę znaczy „być eko”?*
  19. Tyranozaur i diplodok, czyli roślinożercy i drapieżnicy*

Ptasia pierwsza pomoc

  • czas trwania: 1-2 godz.
  • tematyka: ornitologia, empatia

Opis zajęć:

Uczestnicy zajęć dowiedzą się, w których sytuacjach znaleziony ptak potrzebuje pomocy. Nauczą się rozróżniać pisklęta (wymagające ratunku) i podloty (nie wymagające ratunku) najczęściej spotykanych w mieście i na wsi gatunków ptaków. Dowiedzą się, gdzie zgłosić takie przypadki i jak zabezpieczyć ptaka na czas transportu i zostaną uczuleni na to, żeby zachować ostrożność i poprosić o pomoc rodziców czy nauczyciela. Żeby utrwalić wiedzę, zagrają w Memory.

Kto mieszka w lesie?

  • czas trwania: 2 godz.
  • tematyka: ekologia, zoologia, botanika

Opis zajęć:

Na spacerze wokół ORPD w Bukwałdzie dzieci poznają piętra lasu i dowiedzą się, jakie stworzenia mogą w nich mieszkać. Nauczą się rozpoznawać niektóre gatunki drzew i zwierząt, a także przyporządkować te zwierzęta do gromad taksonomicznych (ssaków, ptaków, płazów, owadów itd.). Zdobytą wiedzę utrwalą podczas gry.

Czy to sroka, czy to szpak, kto odpowie – jaki to ptak?

  • czas trwania: 2 godz.
  • tematyka: ornitologia

Opis zajęć:

Podobnie jak wszyscy ludzie różnią się od siebie wyglądem, nazwiskiem, tak i ptaki mają różne nazwy, charakterystyczny wygląd oraz przystosowanie do życia. Podczas zajęć, dzięki prezentacji i bliskiemu zapoznaniu się z mieszkańcami Ptasiej Akademii – azylantami Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie, dzieci poznają różne gatunki ptaków, ich środowisko i przystosowanie do życia, cechy charakterystyczne i uwarunkowania wszystkich tych zjawisk. Podczas gry w „Ptasie Dobble” lub warsztatów plastycznych dzieci utrwalą zdobyte informacje.

Ptasia stołówka

  • czas trwania: ok. 2 godz.
  • tematyka: ornitologia
  • uwagi: zajęcia możliwe do przeprowadzenia tylko zimą

Opis zajęć:

Podczas obserwacji ptaków przylatujących do karmnika w Ptasiej Akademii dzieci poznają najczęściej występujące gatunki ptaków. Będą mogły zauważyć, jak ptaki mające dzioby o różnych kształtach inaczej radzą sobie z jedzeniem. Dowiedzą się także, jak i czym dokarmiać ptaki zimą, żeby im pomóc, a nie zaszkodzić. Wspólnie przygotujemy również kule z nasionami, które dzieci będą mogły później powiesić w swoich ogródkach.

Akademia Pszczółki Mai

  • czas trwania: 1,5 godz. wersja podstawowa / 
 3 godz. wersja rozszerzona z warsztatami budowy 
hoteli dla zapylaczy
  • tematyka: zoologia, botanika, ekologia

Opis zajęć:

Podczas zajęć uczniowie dowiedzą się o życiu pszczół, a także o innych owadach zapylających i ich roli dla ekosystemów, oraz o zagrożeniach, jakie na nie czyhają. Uczniowie dowiedzą się także o roślinach miododajnych i powstawaniu oraz właściwościach miodu. W szczególny sposób podkreślona zostanie dewastacyjna działalność człowieka i wskazane będą zachowania pożądane, które w znacznym stopniu zapobiec mogą wymieraniu tych pożytecznych owadów. Dzieci dowiedzą się także w jaki sposób należy postępować, by uniknąć ukąszenia, bez krzywdzenia owadów, oraz co zrobić, jeśli zostało się ukąszonym.

Czy świat byłby lepszy bez komarów?

  • czas trwania: 1,5 godz. wersja podstawowa / 
 3 godz. wersja rozszerzona z warsztatami plastycznymi
  • tematyka: ekologia

Opis zajęć:

Podczas tych zajęć dzieci poznają zależności zachodzące w przyrodzie. Szczególnie podkreślona zostanie zależność człowieka od natury, a także fakt iż ludzie stanowią jedność z otaczającą ich przyrodą. Dzieci poznają takie pojęcia jak ekosystem i sieć troficzna (pokarmowa), a trudne pojęcia zostaną przedstawione w prosty sposób dzięki zabawie z włóczką. Dzieci dowiedzą się, jak ważny jest każdy gatunek i że jego zniknięcie może spowodować zawalenie się całego systemu, a w związku z tym zrozumieją, jak duże znaczenie ma ochrona środowiska.

Idziemy na jagody

  • czas trwania: 1 godz.
  • tematyka: botanika, żywienie
  • uwagi: zajęcia możliwe do przeprowadzenia w czerwcu lub we wrześniu

Opis zajęć:

Na podstawie obserwacji roślin w Ptasiej Akademii dzieci dowiedzą się, jak powstają owoce i po co są one roślinom. Nauczą się także, że nie wszystkie owoce są jadalne i poznają przykłady trujących roślin. Dowiedzą się również, że niektóre owoce są trujące dla człowieka, a nie są dla pewnych zwierząt, jak i odwrotnie. Poznają także różnicę między warzywem i owocem z biologicznego punktu widzenia.

Jak to jest być ptakiem?

  • czas trwania: 1-2 godz.
  • tematyka: ekologia, zoologia, empatia, zmysły

Opis zajęć:

Podczas tych wyjątkowych zajęć mali słuchacze będą mogli pogłębiać wrażliwość i empatię dla innych istot. Dzieci spróbują się wczuć w różne zwierzęta – dowiedzą się, jak inne gatunki odbierają świat, jakimi zmysłami dysponują. Prowadząca postara się uświadomić dzieciom, że zwierzęta nie są zabawkami, lecz czującymi istotami, a zwierzęta domowe to nie tylko przyjemność, lecz również obowiązek. W trakcie zajęć wyjaśnione zostanie również, iż człowiek także jest zwierzęciem – zastanowimy się wspólnie, co różni go od innych zwierząt, a co go z nimi łączy. Dzieci dowiedzą się też, dlaczego powinno się pomagać dzikim zwierzętom.

Dlaczego wiewiórka nie jest ubrana w piórka?

  • czas trwania: 1,5 godz.
  • tematyka: ornitologia

Opis zajęć:

Pióra stanowią cechę charakterystyczną ptaków. Dzieci dowiedzą się, jakie różnorodne funkcje spełniają: umożliwiają latanie, zapewniają izolację, która pomaga w termoregulacji, używane są także podczas godów oraz do kamuflażu i dawania sygnałów. Dodatkowo dzieci dowiedzą się także, iż mimo posiadania piór, nie wszystkie ptaki latają i czym jest to spowodowane. Podczas zajęć z udziałem mieszkańców Ptasiej Akademii – azylantów Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie, mali słuchacze będą mieli okazję zaobserwować różnice w budowie piór poszczególnych gatunków ptaków. Dzieci będą miały również możliwość dotykać różnych rodzajów piór, żeby zobaczyć i poczuć wspomniane różnice z bliska.

Panie bocianie, co pan zjada na śniadanie?

  • czas trwania: 1,5 godz. wersja podstawowa / 2,5 godz. wersja z karmieniem ptaków przez dzieci
  • tematyka: ornitologia, ewolucja

Opis zajęć:

Podczas zajęć przedstawione zostaną zwyczaje pokarmowe różnych ptaków. Zaobserwujemy także, jak różne gatunki przystosowały się do typu pokarmu, którym się żywią. Na zakończenie przeprowadzony zostanie warsztat „ptasiej kuchni” – dzieci przygotują pokarm dla podopiecznych Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie zamieszkujących Ptasią Akademię.

Wiosna, wiosna ach to ty!

  • czas trwania: 2-3 godz.
  • tematyka: botanika, ornitologia
  • uwagi: zajęcia możliwe do przeprowadzenia tylko wiosną

Opis zajęć:

Spacer po ośrodku i okolicach będzie skupiony na szukaniu oznak wiosny w świecie roślin i zwierząt. Dzieci poznają nazwy wiosennych kwiatów i dowiedzą się, które z nich mogą zbierać, a które są chronione. Wspólnie zastanowimy się, dlaczego ptaki śpiewają wiosną i poznamy różnorodność gniazd i jaj. Dzieci zostaną również uczulone, żeby przed zabraniem pisklęcia/podlota czy innego małego zwierzątka poradzić się dorosłych. Odbędziemy warsztaty plastyczne (w przypadku zajęć przed Wielkanocą przygotujemy dekoracje wielkanocne).

Wszystkie dobre dzieci segregują śmieci

  • czas trwania: 1 godz.
  • tematyka: ekologia

Opis zajęć:

W trakcie trwania zajęć dzieci dowiedzą się dlaczego śmieci należy segregować i jakie z tego płyną korzyści, a także jakie zagrożenia niesie za sobą pozbywanie się ich w niedozwolonych miejscach. Zabawa ruchowa pomoże w utrwaleniu wiedzy w przyjemny i przystępny sposób.

Dzika kuchnia

  • czas trwania: 1,5 godz. wersja podstawowa / 3 godz. wersja rozbudowana z warsztatami kulinarnymi z dzikiej 
 kuchni)
  • tematyka: botanika, higiena, żywienie

Opis zajęć:

Podczas spaceru po ogrodzie Ptasiej Akademii i okolicach dzieci poznają właściwości wielu powszechnie występujących dziko roślin, które są cennymi ziołami i warzywami, oraz dowiedzą się o zasadach higieny i ryzykach związanych ze zbieraniem dzikich roślin (takich jak bąblowiec czy osady z metali ciężkich). W przypadku realizacji zajęć w wersji rozbudowanej pozbieramy dzikie rośliny jadalne, żeby wspólnie przyrządzić z nich posiłek.

Mali detektywi

  • czas trwania:2-3 godz.
  • tematyka: ekologia, zoologia, uważność

Opis zajęć:

Podczas zajęć dzieci poznają tropy najczęściej spotykanych gatunków zwierząt, takich jak sarna, jeleń, dzik czy zając. Wiedza ta zostanie utrwalona przez zabawę z elementami aktorskiej improwizacji. Dzieci dowiedzą się także, czym są porosty i jak pomagają nam one dowiedzieć się, jaka jest jakość powietrza w okolicy. W drugiej części warsztatów pójdziemy na spacer, żeby poszukać porostów oraz tropów i śladów zwierząt w terenie.

Jak przyroda przygotowuje się do zimy?

  • czas trwania:  1,5 godz.
  • tematyka: ekologia, zoologia, botanika

Opis zajęć:

Podczas zajęć wspólnie zastanowimy się nad tym, jak rośliny i zwierzęta przygotowują się do zimy. Dzieci poznają strategie różnych zwierząt na przetrwanie zimy – hibernację, gromadzenie zapasów, zmianę futra czy migrację do ciepłych krajów. Rozwiną swoją artystyczną ekspresję poprzez robienie kolaży z liści.

Raz na wodzie, raz pod wodą – fascynujący świat jezior*

  • czas trwania: 1 godz. wersja podstawowa / 3 godz. wersja rozszerzona o spacer lub przejazd autokarem do ORPD 
w Bukwałdzie i zwiedzanie Ptasiej Akademii
  • tematyka: ekologia, zoologia, botanika, ewolucja
  • uwagi: zajęcia możliwe do przeprowadzenia w miesiącach maj-czerwiec i wrzesień, dedykowane dla 4-8 klasy

Opis zajęć:

Te zajęcia będą odbywać się nad jeziorem w Bukwałdzie. Wspólnie będziemy obserwować rośliny i ptaki tego ekosystemu i rozmawiać o tym, co sprawia, że radzą sobie w środowisku wodnym. Za pomocą siatki wyłowimy też trochę organizmów żyjących na dnie jeziora, przyjrzymy się im i spróbujemy je zidentyfikować.

Przystosowanie ptaków do lotu*

  • czas trwania: 2-3 godz.
  • tematyka: ekologia, ewolucja
  • uwagi: zajęcia dedykowane dla 6-8 klasy

Opis zajęć:

Podczas zajęć omówione zostaną fizjologiczne i anatomiczne cechy ptaków, które pozwalają im sprawnie latać. Uczniowie wykonają kilka prostych doświadczeń, żeby zrozumieć siły fizyki istotne przy lataniu. Poznają ptasich rekordzistów i będą mogli dotknąć różnych rodzajów piór.

Co tak naprawdę znaczy „być eko”?*

  • czas trwania: 2-3 godz.
  • tematyka: ekologia
  • uwagi: zajęcia dedykowane dla 6-8 klasy

Opis zajęć:

Wszyscy mówią dzieciom: gaś światło, segreguj śmieci, zakręcaj wodę, gdy myjesz zęby. Ale czy to faktycznie jest takie ważne? Co naprawdę przyczynia się do ochrony przyrody? Dlaczego w ogóle warto ją chronić? Na tych zajęciach wejdziemy głębiej w temat ochrony środowiska. Porozmawiamy o konsumpcjonizmie, ekologiach cienia, kotach i wielu innych nieoczywistych sprawach. O tym, jak nasze wybory wpływają na planetę, na której żyjemy: zamieszkujących ją ludzi i wszelkie stworzenia.

Tyranozaur i diplodok, czyli roślinożercy i drapieżnicy*

  • czas trwania: 1,5-2 godz.
  • tematyka: ekologia
  • uwagi: zajęcia dedykowane dla 6-8 klasy

Opis zajęć:

Na tych zajęciach uczniowie poznają przykłady i cechy charakterystyczne zwierząt roślinożernych, drapieżnych, padlinożernych oraz wszystkożernych. Odkryją strategie drapieżników na schwytanie ofiary i ofiar na uniknięcie bycia zjedzonym. Dowiedzą się także, czym są łańcuchy i sieci pokarmowe. Młodsze klasy wezmą udział w zabawie ruchowej, która pomoże zrozumieć im te zależności.

Zapraszamy do kontaktu, czas zacząć przygodę w Ptasiej Akademii

Alicja Maciejewska / Specjalistka ds. edukacji i fundraisingu


email: a.maciejewska@falbatros.pl

telefon: 533 218 952