Żyłki, sznurki, reklamówki – śmiertelna pułapka dla ptaków

Jak co roku w 3 weekend września bierzemy udział w „Sprzątaniu Świata” – międzynarodowej kampanii odbywającej się na całym świecie. Pamiętajmy, że śmieci mogą stać się śmiertelną pułapką dla zwierząt, które te śmieci połykają, zaplątują się w nie, kaleczą się nimi.  

Często ogarnia nas złość, kiedy kilka godzin ratujemy ptaka, który znajduje się w agonii, bo człowiek po sobie nie posprzątał. Pozostawiona w wodzie, na gałęziach, na brzegach żyłka wędkarska nie robi nic innego, jak rozcina. Zdarzają się przypadki, w których ptaki mają rozciętą w ten sposób głowę aż do zatok, często w takiej sytuacji ich ratowanie jest bardzo trudne. Ptaków wodnych poszkodowanych w podobny sposób dostajemy rocznie nawet kilkadziesiąt. Wiele przypadków to ptaki, które połknęły kotwice wędkarskie, które w ich przewodach pokarmowych, czynią takie spustoszenia, że ptak jest często nie do uratowania.

Kiedy jakiś czas temu wypuszczaliśmy łabędzia, wędkarze wskazali nam innego — martwego, który zaplątał się w worek na śmieci i po prostu się utopił. Torebki jednorazowe, pozostałości sznurków – wszystko, w co ptaki mogą się zaplątać, utrudni im poruszanie się i skaże na atak drapieżnika lub inne urazy.

Kolejną niebezpieczną sytuacją jest zbieranie przez ptaki odpadów i zanoszenie ich do gniazd. Przykładowo zdarza się, że bociany zbierają do gniazd sznurki od snopowiązałek, jako miękką wyściółkę. W taki sznurek pisklęta mogą się zaplątać, jeżeli dojdzie do owinięcia się sznurka wokoło nóg i odcięcia dopływu krwi, taka sytuacja może się skończyć trwałym okaleczeniem młodego ptaka, amputacją kończyny, a często śmiercią.

To tylko kilka przykładów wynikających z totalnej bezmyślności ludzkiej. Kochani, sprzątajmy po sobie i przede wszystkim uświadamiajmy tych, którzy te śmieci zostawiają.


Leczenie ptaków o ORPD w Bukwałdzie współfinansowane jest ze środków UE w ramach projektu „Symbiosis – ochrona ex-situ gatunków zagrożonych i edukacja ekologiczna w działalności polskich ośrodków rehabilitacji zwierząt – wzmocnienie potencjału sieci ośrodków na Warmii i Mazurach”

Zobacz podobne wpisy
Scroll to top
Skip to content