W tym tygodniu przyjęliśmy 15 pacjentów. Codziennie trafiają do nas kolejne ptaki, codziennie opiekujemy się, tymi, które przebywają w naszym szpitalu i azylu (obecnie jest ich około 150).
W tym tygodniu przyjęliśmy na leczenie 15 pacjentów:
5 gołębi dorosłych (jeden złamana noga, jeden kacheksja i paramyksowiroza, jeden osłabiony, dwa z ranami grzbietu i szyi, wszystkie są na rehabilitacji)
bocian biały tegoroczny (osłabiony zimujący, na rehabilitacji)
łabędź niemy młody (kacheksja, na rehabilitacji)
puszczyk dorosły (prawdopodobnie potrącony przez auto, stan stabilny bez złamań, na obserwacji)
jastrząb dorosły samiec (złamanie kości łokciowej, na rehabilitacji)
myszołów włochaty dorosły (potrącenie przez auto, bez złamań, na obserwacji)
2 kosy dorosłe samice (po pogryzieniu przez kota, u jednej złamanie wielokrotne wszystkich kości prawego skrzydła, rany okolicy udowej, u drugiej uszkodzenie czaszki, rana grzbietu, niestety nie przeżyły pomimo wdrożenia leczenia)
1 gawron dorosły (potrącenie przez auto, uraz tępy głowy, kacheksja, umarł tuż po dowiezieniu do ośrodka)
1 słonka dorosła (kacheksja, złamanie żuchwy, przyczyna urazu nieznana, zeszła w nocy po dostarczeniu do ośrodka, pomimo wdrożonego leczenia)
1 sikora bogatka dorosła (uderzenie w szybę i atak kota – złamanie przynasadowe k. promieniowej przy stawie skokowym, rana mięśni piersiowych, zeszła pomimo wdrożonego leczenia w nocy po dostarczeniu do ośrodka)
Jak widzicie niestety nie wszystkie ptaki udaje nam się uratować. Często ich stan jest na tyle poważny, że nie mamy szansy już im pomóc. To najsmutniejsze momenty naszej działalności, trudno pogodzić się z odejściem każdego ptaka, którym się opiekujemy. W Ptasim Szpitalu radość miesza się ze smutkiem, czasem może dobrze, że nie ma czasu na zagłębianie się w tym smutku. Trzymamy się zawsze myślenia o tych, których leczenie kończy się sukcesem i za którymi patrzymy z radością, kiedy wylatują spod naszych skrzydeł i lecą w świat.
Wiemy też, że chcecie dopytać o stan ptaków które nam przekazujecie. Przygotowaliśmy dla Was formularz za pomocą, którego możecie to zrobić: https://wspieramalbatrosa.pl/pacjenci/ – prosimy Was kontaktujcie się za jego pośrednictwem, dzięki temu będziemy mieć wszystkie zapytania w jednym miejscu i nie ryzykujemy, że coś nam umknie, z góry dziękujemy.
Leczenie ptaków o ORPD w Bukwałdzie współfinansowane jest ze środków UE w ramach projektu „Symbiosis – ochrona ex-situ gatunków zagrożonych i edukacja ekologiczna w działalności polskich ośrodków rehabilitacji zwierząt – wzmocnienie potencjału sieci ośrodków na Warmii i Mazurach”