Przygotowanie transportera – pudełka, pojemnika, w którym będziesz transportować ptaka jest bardzo ważne. Od tego zależy, czy ptak bezpiecznie, w sposób nie pogłębiający jego stresu, dotrze do ośrodka rehabilitacji.
W tym wpisie znajdziesz wskazówki dotyczące tego, jak przygotować transporter oraz jakie warunki zapewnić poszkodowanemu ptakowi na czas podróży.
WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE TRANSPORTU
Zawsze przed pochwyceniem ptaka zastanów się dokąd przewieziesz ptaka, skontaktuj się z najbliższym ośrodkiem rehabilitacji zwierząt / ptaków dzikich i upewnij się o zasadności interwencji. Zawsze warto zastanowić się, jak długo będzie trwała podróż do ośrodka rehabilitacji, i np. jeżeli długo napoić / nakarmić ptaka przed podróżą. Karmienie podejmujemy jedynie w przypadku kiedy ptak musi długo czekać na transport, nigdy nie karmimy ptaka tuż przed podróżą.
Zanim przystąpisz do działań przygotuj transporter, w którym przewieziesz ptaka do ośrodka. Pamiętaj, że na czas transportu ptak powinien mieć zapewnione odpowiednie warunki, w których będzie mógł poczuć się bezpiecznie. Stosując się do zasady 3xC – ciepło, cicho, ciemno możesz zapewnić ptakowi w miarę stabilne warunki do transportu. Pamiętajmy, że obok urazów i ran, to stres związany z kontaktem z człowiekiem może ptaka zabić.
Najlepsze do przewożenia ptaków są teksturowe kartony, w których z łatwością można zrobić otwory wentylacyjne. Materiał ten ma wiele zalet – łatwość modyfikacji, a także dostępność – pudełko kartonowe można dostać w każdym sklepie.
Poniżej kilka wskazówek, na temat tego, jak dostosować pojemnik:
- rozmiar – karton/pojemnik, w którym przewozisz ptaka powinien ograniczać jego ruch – najlepiej przewieźć ptaka w kartonie, który będzie dostosowany do jego rozmiaru – pamiętaj, że podczas transportu ptak będzie się w nim przemieszczał, więc karton nie powinien być za duży, tak by ptak nie zrobił sobie krzywdy UWAGA! na kartony po środkach chemicznych zostawiających mocny zapach – ptaki mają bardzo wrażliwy układ oddechowy i wszelkie opary chemiczne mogą być dla nich szkodliwe, a nawet trujące;
- wyściółka – dno najlepiej wyłożyć ręcznikiem papierowym, zwykłym ręcznikiem, gazetą, są to materiały chłonne i antypoślizgowe – UWAGA! nie wkładaj do transportera tkanin, które się strzępią, waty, czyli rzeczy w które ptak może się zaplątać;
- dostęp tlenu -pamiętaj o dostępie tlenu – zrób w kartonie dziurki, otwory wentylacyjne;
- kontroluj temperaturę – w lecie łatwo może dojść do przegrzania i odwrotnie, zimą do wychłodzenia – pamiętaj, że osłabione i chore ptaki oraz pisklęta potrzebują ciepła (pisklęta nieopierzone, zwłaszcza wychłodzone ogrzewamy od razu w momencie znalezienia trzymając je w rękach) – do ogrzewania możemy użyć plastikowej butelki z ciepłą wodą lub termoforu, owijamy je ręcznikiem i umieszczamy w transporterze tak, by nie zagrażały ptakowi podczas transportu;
- nie władaj pojemnika z wodą – woda może się wylać podczas transportu;
- ograniczenie bodźców z zewnątrz – ogranicz maksymalnie dostęp bodźców z zewnątrz – ograniczy to stres przewożonego zwierzęcia, dyskretnie zerkaj, czy ptak dobrze znosi transport, ale też staraj się nie robić tego za często i nie naruszać jego spokoju;
Na stronie Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego w zakładce Jak pomóc ptakom? / Opieka nad znalezionymi ptakami / transportowanie znalezionego ptaka możesz znaleźć wskazówki i zdjęcia pokazujące, jak prawidłowo dostosować transporter – przejdź do strony
Przed transportem:
Jeżeli ptak jest mokry, postaraj się go wysuszyć przed włożeniem do transportera – możesz wytrzeć do ręcznikami papierowymi (nieperfumowanymi) lub delikatną tkaniną. Ogrzać ptaka możesz przez włożenie do pojemnika termoforu lub plastikowej butelki z ciepłą wodą – pamiętaj, by zawinąć je w ręcznik, albo inną tkaninę, tak, by nie dotykały bezpośrednio ptaka oraz zabezpieczyć, by nie uderzyły go podczas transportu. Dobrze zostawić ptakowi możliwość odsunięcia się od źródła ciepła, jeżeli okaże się, że jest dla niego za gorąco.
Kontroluj temperaturę, uważaj, żeby nie przegrzać ptaka. Optymalna temperatura powinna wynosić 35 – 40 stopni. Jeżeli zaobserwujesz, że ptak ma otwarty dziób i usiłuje odsuwać się od źródła ciepła, może to oznaczać, że jest mu za ciepło.
U ptaków mocno wyziębionych podnoś temperaturę stopniowo. Zbyt szybkie, nagłe ogrzanie może zaszkodzić ptakowi i doprowadzić do zapaści. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości optymalnie jest przetrzymać ptaka w temperaturze pokojowej i jak najszybciej dostarczyć do ośrodka.
Jeżeli zwierzę jest odwodnione, przed transportem do ośrodka można je napoić. Trzeba pamiętać żeby nie podawać do dzioba żadnych płynów ptakom które są nieprzytomne lub skrajnie osłabione. Zwierzęta w tym stanie powinny jak najszybciej trafić do ośrodka aby można było je nawodnić pozajelitowo. Poić trzeba bardzo uważnie aby nie doprowadzić do zachłyśnięcia. W zależności od rozmiaru ptaka poimy strzykawką (najpierw trzeba potrenować, aby mieć pewność że potraficie precyzyjnie nią operować – woda powinna być podawana kroplami), pipetą, z palca (pisklęta, podloty) lub z miseczki na tyle ciężkiej, by ptak nie mógł jej wywrócić w transporterze. Jeżeli ptak sam pije, poimy do woli, a na czas transportu wyjmujemy pojemnik z wodą z pudełka w którym ptak będzie przewożony.
Im większy ptak, tym oczywiście więcej wody można mu podać jednorazowo:
- kilka kropel do dzioba – pisklęta, podloty, ptaki wielkości wróbla, sikorki;
- kilkanaście kropel do dzioba – ptaki wielkości kosów, szpaków;
- gołąb, sroka, kawka – pisklak 0.5ml, dorosły 3-5ml;
Zawsze najpierw poimy, dopiero potem karmimy. Przed karmieniem zawsze należy się upewnić jakiego pokarmu użyć dla danego gatunku ptaka.
DOSTARCZENIE PTAKA DO OŚRODKA
Zanim wyruszysz w drogę do Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie, zawsze skontaktuj się z ośrodkiem i poinformuj o swoim przyjeździe. Kiedy dojedziesz do ośrodka przy przekazywaniu ptaka, będziesz zobowiązana/y do wypełnienia karty pacjenta, w której podasz wszelkie dotyczące zdarzenia informacje.