Ptasia Straż

Ptasia Straż to grupa wspaniałych wolontariuszy, którzy pomagają poszkodowanym ptakom na terenie powiatu olsztyńskiego

Ptasi Strażnicy działają w terenie: zabezpieczają ptaki na miejscu zdarzenia i transportują je do Ptasiego Szpitala, udzielają też informacji osobom, które znalazły pokrzywdzone ptaki. Możesz stać się częścią tej inicjatywy – dołącz do nas!

KILKA SŁÓW O PTASIEJ STRAŻY

Ptasia Straż działa od 2017 roku. Na początku warto podkreślić, że mimo iż  nazwa kojarzy się ze służbami mundurowymi, Ptasia Straż to w rezultacie nieformalna grupa zrzeszająca osoby, które chcą pomagać ptakom. Kilkanaście osób, które działają teraz w straży wykonują ogromną pracę, pomagając fundacji w zabezpieczaniu i transporcie ptaków na terenie powiatu olsztyńskiego.

Wolontariusze działający w straży przechodzą specjalistyczne szkolenia i oprócz bezpośredniej pomocy poszkodowanym ptakom, zyskują także okazję do poszerzania swojej wiedzy i doskonalenia umiejętności.  Jest to innowacyjny projekt w skali całego kraju, który systematycznie rozwijamy.

Znalazłaś/eś ptaka?


Dowiedz się więcej – sprawdź, czy interwencja jest konieczna

W każdym roku, ptasi strażnicy przeprowadzają kilkaset interwencji, udzielając informacji osobom, które znalazły poszkodowane ptaki i przewożąc ptaki, które wymagają leczenia do Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie.

Ptasi Strażnicy są nieocenionym wsparciem dla działalności fundacji.

DZIAŁANIA W TERENIE

Kiedy nie stanowi to zagrożenia dla ptaków i ludzi, zawsze zachęcamy do tego, aby samodzielnie zabezpieczać pokrzywdzonego ptaka i przetransportować go do najbliższego ośrodka.

Zdarzają się jednak sytuacje trudne, w których osoba, która znalazła ptaka nie jest w stanie sama zorganizować pomocy. Wtedy, w miarę dostępności i możliwości na miejscu zjawiają się wolontariusze Ptasiej Straży. Są to osoby, które zostały wcześniej przeszkolone i wiedzą jak sprawnie zabezpieczyć pokrzywdzone zwierzęta i przygotować je do transportu.

Ptasi Strażnicy, którzy są z nami najdłużej i zdobyli już odpowiednie doświadczenie, udzielają też informacji telefonicznie osobom, które znalazły ranne i chore ptaki. W sezonie odbierają nawet kilkadziesiąt telefonów dziennie!

Pamiętajmy, że wolontariusze Ptasiej Straży działają w swoim czasie wolnym, pomiędzy życiem, pracą, rodziną i innymi zadaniami i nie zawsze mogą być dostępni od razu.

 

(fot. Przemek / Ptasia Straż)

SZKOLENIA DLA PTASIEJ STRAŻY

Ptasi Strażnicy przechodzą kompleksowe szkolenie, które przygotowuje ich do sprawnego i bezpiecznego przeprowadzania interwencji związanych z udzielaniem pomocy poszkodowanym ptakom.

Program szkolenia obejmuje zagadnienia takie, jak rozpoznawanie i biologia wybranych gatunków ptaków zamieszkujących region Warmii i Mazur, pierwsza pomoc i transport pacjentów, podstawy anatomii i fizjologii ptaków, etyczne i prawne aspekty działalności Ptasiej Straży.

przejdź do strony szkolenia

 

SPOTKANIA INTEGRACYJNE

Regularnie organizujemy spotkania integracyjne, na których Ptasi Strażnicy mogą lepiej się poznać i wymienić się doświadczeniami.

Na spotkaniach dalej poszerzamy wiedzę, wyjaśniamy trudne przypadki i miło spędzamy czas, bo wszyscy dobrze się znamy i lubimy. Ptasia Straż to niesamowita grupa ludzi, których łączy wspólny cel, jakim jest pomaganie ptakom.

 

 

Przyłącz się do Ptasiej Straży

Jeżeli los ptaków nie jest Ci obojętny, możesz włączyć się w nasze działania.

Aktualności

Nie zabieraj podlotów

Jeżeli spotkasz na swojej drodze młodego ptaka, który nieudolnie podskakuje lub podlatuje, prawdopodobnie jest to podlot, który właśnie uczy się samodzielności poza gniazdem, co jest dla niego sytuacją normalną. Nie zabieraj go spod opieki rodziców, którzy w tym okresie dbają o jego bezpieczeństwo i go dokarmiają! Podloty, jeżeli nie są ranne lub zagrożone, np. atakiem drapieżnika, nie potrzebują Twojej pomocy.

Przygotowanie ptaka do transportu

Przygotowanie transportera – pudełka, pojemnika, w którym będziesz transportować ptaka jest bardzo ważne. Od tego zależy, czy ptak bezpiecznie, w sposób nie pogłębiający jego stresu, dotrze do ośrodka rehabilitacji. W tym wpisie znajdziesz wskazówki dotyczące tego, jak przygotować transporter oraz jakie warunki zapewnić poszkodowanemu ptakowi na czas podróży.

Uskrzydlony Wolontariat – bezpłatne warsztaty dla nauczycieli

Zapraszamy zainteresowanych tematyką nauczycieli z przedszkoli szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych do udziału w bezpłatnych warsztatach pt. „Uskrzydlony wolontariat” (numer kursu: IV-28) . Szkolenie odbędzie się 20 listopada w godz. 15:00 – 17.15 w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie, ul. Głowackiego 17, sala 105/106.

Ptasia Straż powstała przy wsparciu: