Kolejne maluchy opuszczają naszą odchowalnię. Młode jerzyki po osiągnięciu dojrzałości i siły opuszczają nasz ośrodek. Odchowane jerzyki, które opuszczają ośrodki rehabilitacji muszą być w dobrej kondycji, tak by podołać migracji, która wiąże się z lotem na dużych wysokościach (często 2000 m n.p.m.), do której przystąpią w niedługim czasie po opuszczeniu ośrodka.
Miesiąc: lipiec 2020
Zastępcza rodzina puszczyków
Takie oto sowie maluchy możecie spotkać w naszym ośrodku. Młode sowy socjalizują się razem z dorosłymi niepełnosprawnymi puszczykami, które na stałe mieszkają w azylu. Maluchy pomału się usamodzielniają i przygotowują się do tego, by w przyszłości opuścić ośrodek.
Młody żuraw pod opieką dorosłego żurawia z naszego azylu
Osierocone pisklęta znajdują się w tragicznej sytuacji, w której są pozbawione opieki rodziców i naturalnych warunków, w których byłby odchowywane. W naszym ośrodku często zdarza się, że w azylu przebywają dorosłe ptaki z danego gatunku. Jeżeli sytuacja na to pozwala, biorą udział w socjalizacji maluchów. Dzięki temu ptasie sieroty mają kontakt z osobnikami swojego gatunku i mogą się od nich uczyć.
Karmienie jerzyków
Jerzyk zwyczajny (Apus apus) jest wyjątkowym pod wieloma względami ptakiem. Osierocone pisklęta tego gatunku to jedne z najczęściej występujących w ptasim żłobku. W sezonie lęgowym mamy pod opieką kilkadziesiąt małych jerzyków, które wymagają karmienia 5 razy dziennie. Zapewnienie opieki wszystkim jest dużym wyzwaniem – zobaczcie, jak nakarmić jerzyka.