Aktualności Symbiosis
Działania związane z realizacją projektu:
„Symbiosis – ochrona ex-situ gatunków zagrożonych i edukacja ekologiczna w działalności polskich ośrodków rehabilitacji zwierząt – wzmocnienie potencjału sieci ośrodków na Warmii i Mazurach”
Najnowsze wydarzenia
Podsumowanie Symbiosis: projekt w liczbach
Wraz z końcem roku dobiega końca realizowany przez nas w latach 2017-2023 projekt „Symbiosis – ochrona ex-situ gatunków zagrożonych i edukacja ekologiczna w działalności polskich ośrodków rehabilitacji zwierząt – wzmocnienie potencjału sieci ośrodków na Warmii i Mazurach” przygotowaliśmy liczbowe podsumowanie naszych działań związanych z realizacją projektu.
Podsumowanie Symbiosis: pomogliśmy ponad 9000 ptaków
Przez okres realizacji projektu Symbiosis, tj. w latach 2017-2023 wspólnie z innymi ośrodkami pomogliśmy ponad 9150 zwierzętom z 176 różnych gatunków. W tym ponad 6000 ptaków leczyliśmy i rehabilitowaliśmy w prowadzonym przez nas Ośrodku Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie. Dzięki projektowi nie tylko mamy w ośrodku odpowiednie do leczenia warunki, ale także mogliśmy sfinansować opiekę weterynaryjną i pielęgniarską, a także zakup karmy.
Podsumowanie Symbiosis: wsparliśmy 7 ośrodków w regionie
Obecnie na terenie województwa warmińsko-mazurskiego działa 10 Ośrodków Rehabilitacji Zwierząt Dzikich. W ramach działań Symbiosis wsparliśmy 7 z nich. W ramach działań projektowych sfinansowaliśmy opiekę weterynaryjną oraz doposażenie placówek o wskazany na listach zapotrzebowania sprzęt.
Podsumowanie Symbiosis: upowszechnialiśmy wiedzę dot. działalności ośrodków rehabilitacji
Jednym z nadrzędnych celów projektu Symbiosis jest popularyzacja i upowszechnianie wiedzy związanej z działalnością ośrodków rehabilitacji zwierząt dzikich. W ramach tych działań zorganizowaliśmy dwie konferencje naukowe oraz wyprodukowaliśmy serię dokumentalnych.
Mysikróliki – najmniejsze ptaki w Polsce
Dziś mamy dla Was film z wypuszczenia migracyjnych rozbitków. Na filmie widzicie najmniejsze ptaki występujące w Polsce, czyli Mysikróliki Jesień to czas migracji i zwiększonej aktywności tych małych lotników, wiele ptaków przelatujących przez miasta i wsie niestety zderza się z szybami, których nie widzą. Maluchy, które widzicie na filmie też trafiły do nas z tego…
Przyjęliśmy 600 pacjenta – gołąb miejski
Dziś trafił do nas 600 pacjent – gołąb miejski przywieziony do nas z Olsztyna z ul. Żołnierskiej. Został znaleziony na ziemi, nie lata. Trafił pod specjalistyczną opiekę dr Ewy Rumińskiej, która ustala, co dolega temu pacjentowi. Dzięki specjalistycznemu wyposażeniu ptasiej kliniki, możliwości zrobienia prześwietlenia, diagnostyka ptasich pacjentów przebiega dużo sprawniej, a leczenie jest skuteczniejsze.
Sezon lęgowy w pełni, przyjęliśmy już pół tysiąca pacjentów
Jak zwykle o tej porze roku mamy ręce pełne pracy. Okres lęgowy to czas zwiększonej aktywności w ptasim świecie, co przekłada się na zwiększoną aktywność w Ptasim Szpitalu. Dziś przyjęliśmy 500 pacjenta – młodego bociana białego, który został znaleziony poza gniazdem. To już pół tysiąca pacjentów, którzy trafili pod nasze skrzydła w tym roku. Jak…
Nieudane pierwsze loty
Wszędzie z radością obserwujemy młode bociany, które intensywnie ćwiczą latanie. Nabierają wprawy, bo niedługo będą wyruszały w swoją pierwszą i bardzo wymagającą podróż na zimowiska do Afryki. Niestety te pierwsze loty nie zawsze kończą się szczęśliwie, bywa, że młodemu lotnikowi powinie się skrzydło, albo przeceni swoje umiejętności i kończy się to na fatalnie – na…
Pracownia RTG w ośrodku
Wszystkie ptaki, które trafiają pod nasze skrzydła mogą na miejscu otrzymać specjalistyczną pomoc. Dzięki realizacji projektu Symbiosis mogliśmy wybudować i wyposażyć budynek Ptasiej Kliniki, w którym oprócz sali operacyjnej i zabiegowej znajduje się pracownia RTG. Możliwość wykonywania prześwietleń na miejscu znacznie ułatwia i przyspiesza diagnostykę – dzięki temu dr Ewa może skuteczniej leczyć złamania i…
Kolejne ptaki dorastają pod naszymi skrzydłami
Lubimy patrzeć jak rosną. W każdym roku kolejne pokolenia osieroconych piskląt, podlotów i młodych ptaków rosną pod naszymi skrzydłami. Młode ptaki najpierw przebywają w budynku Ptasiego Żłobka, gdzie mają odpowiednią temperaturę i karmienie. Z czasem stopniowo przenoszone są do wolier zewnętrznych, w której przyzwyczajają się do warunków zewnętrznych i samodzielnego jedzenia. Wiele ptasich maluchów dorasta…